Sağlıkla İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış

Her gün sağlığımızla ilgili televizyondan internetten veya arkadaşlarımızdan, birçok bilgi ediniyoruz ama bunların hangisi doğru hangisi yanlış bilmiyoruz

Sağlık hakkında ençok bilinen 5 yanlışı sıraladım.

 

mikrodalga yiyeceklerin besin değerini azaltir

Mikrodalga yiyeceklerin besin değerini azaltır…

Bu yaygın inanışın tam tersine yiyecekleri mikrodalgada pişirmek, yiyeceği tüketmek için en yararlı yoldur, yiyeceklerin içindeki, su moleküllerini yavaş yavaş harekete geçirerek, yiyecekler ısınmış olur. böylece yiyec

eklerin fazla pişmesi de önlenmiş olur. Hatta mikrodalga fırınlar bazı yiyeceklerin besin değerini bile artırabilir,

havucbesinler

 

Örneğin;

Domates ve havucun antioksidan değeri, mikrodalga fırında piştikten sonra artmaktadır. ayrıca yumurtanın da hazmı kolaylaştırır.

5 saniye kurali

5 Saniye Kuralı…

virüsler

5 saniye kuralına göre, yere düşen yiyecek. 5 saniye içinde yerden alındığında, üstüne mikrop bulaşmadığı kabul edilir, yapılan bilimsel araştırmalara göre..

Yere düşen yiyeceği anında e koli denilen bakteri bulaşır, bu bakteri, bağışıklık sistemi güçsüz olan insanlarda birçok hastalığa hatta ölüme yol açabilmektedir.

 

portakal suyu sagliklidir

Portakal Suyu Sağlıklıdır…

Marketten aldığımız portakal suları, besin değeri açısından sodadan daha yararlı değildir. Reklamlarda, portakal suyu taze sağlıklı ve vitamin açısından zengin olarak tanıtılır taze sandığımız o portakal suları, raf ömrünü artırmak için birçok süreçten geçirilir.

portakal suyu

Örneğin, meyve suyu oranın artırmak için portakal suyundaki oksijen ayrıştırılır Bu olay, aynı zamanda portakal özsu’nun da ayrılması demektir. ayrılan bu öz su daha sonra parfüm şirketlerine verilir. doğal tadı alınmış, meyve suyun tekrar tatlandırmak için. birçok şeker ilave edilir. ilave edilen bu şeker oranını koko kola’dakinden daha fazladır, ayrıca meyve suları, ikinci tip diyabete yol açmakla ilişkilendirilmiş’tir.

Karbonhidrat Kilo Yapar

Karbonhidrat Kilo Yapar…

karbonhidratinsanlar, karbonhidrat yemeyi kestikten sonra kilo vermeye başladığını fark eder. aslında kilo vermenin sebebi. Karbonhidrat yememek değil. karbonhidratın da içinde bulunduğu yüksek kalorili gıdaları tüketmemektir örneğin, yağ peynir ve şeker gibi. Bir gram karbonhidrat, bir gram yağda bulunan kalorinin yarısı bulunur. Hatta karbonhidrat tüketmek sindirimi kolaylaştırır ayrıca lifli yapısından dolayı tok hissetmemizi bile sağlar.

oruc tutmak vucuttaki toksitlerden kurtulmaya yardimci olur

Oruç Tutmak Vücuttaki Toksinlerden Kurutulmaya Yardımcı Olur…

Vücuttaki toksinlerden kurtulmanın yolunun, oruç tutmak olduğuna dair fikrin, tıbbi bir dayanağı yoktur. karaciğerimiz böbreklerimiz temiz ve akciğerimiz 7 / 24 vücudumuzu toksinlerden arındırmak için çalışır. halihazırda çalışan bu fonksiyonları arttırmak için bilinen bir yöntemi yoktur. Konuda yapılan çalışmalarda oruç tutmanın, vitamin eksikliğine ve kilo kaybına yol açtığı görülmüştür.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s