Toplantıda Davranış Tarzı

TOPLANTIDA DAVRANIŞ TARZI

Kyäni iş sunumlarına katılmadan önce toplantılar hakkında önceden bilgi edinmeniz önem taşımaktadır.

Bu toplantılar potansiyel müşterileri Kyäni iş fırsatları hakkında bilgilendirmek amacına yönelik olarak tasarlanmıştır. Eğitim almış konuşmacılar, işin büyük bir kısmını sizin için yapmak üzere hazır bulunurlar. Başarılı bir iş oluşturmanın ne kadar kolay olduğunun farkına varacaksınız.

İçerik açısından bu sunumların hepsi birbirine benzediğinden dolayı, kayıtlı Distribütörler İş Sunumları toplantılarının başarılı olabilmesi için gerekli olan kilit unsurları bilmektedir.

İlk önce, misafirlerinizi toplantı başlamadan yarım saat ÖNCE orada olacak şekilde davet edin, böylelikle toplantı zamanında başlayabilir. Misafirlerinizi sıcak bir şekilde karşılayın ve eğer mevcut diğer kişileri tanıyorsanız onlarla tanıştırın. Meslektaşları birbirleri ile tanıştırmak en iyisidir; doktorlarla doktorları, mühendislerle mühendisleri gibi. Bu kişilerin birbirleri ile kaynaşması ve potansiyel müşteri veya distribütörlerinizin aynı meslek dalından başka kişilerin de Kyäni ile başarıyı elde ettiklerini görmeleri açısından önem taşımaktadır.

Düzgün olarak iş sunumlarına katılarak daha fazla kişiyle tanışmaya başlayacaksınız ve bu da işiniz üzerinde olumlu gelişmelere neden olacaktır.

Misafirlerin ufak bir giriş ücreti ödemeleri gerekir. Organizatörler İş Sunumlarından asla kâr etmeyi hedeflemezler ancak misafirden alınan ücret, toplantı için yapılan masrafların karşılanması için kullanılır.

Bir iş sunumu toplantısına katılırken giyiminiz iş ortamı giyim tarzına uygun olmalıdır.  Bu gömlek giyip kravat takmanız anlamına gelmemektedir ancak yazlık şort ve terlikler de uygun olmayacaktır. Listenizde en önem verdiğiniz kişilerden birisinin sonunda toplantınıza katılmaya karar verdiğini ve resmi bir kıyafetle toplantıya geldiğini düşünün. Toplantı salonuna girdiğinde, gündelik kıyafetler giymiş kişilerin etrafta oturduğunu görmesi, almasını istediğiniz olumlu etkiyi engelleyebilir.

Bu nedenle, duruma uygun olarak giyinin ve aynı şeyi misafirinize de söyleyin.

Toplantıya zamanında gelin ve müsaitse en ön sırada oturun. Oturacak yerler her zaman önde arkaya doğru doldurulmalıdır.  Aynı zamanda not almak için yanınıza kâğıt kalem almayı unutmayın ve misafiriniz için de hazırlıklı gelin.

Sunumu dikkatle izleyin ve misafirinizin konsantre olmasına izin verin ver her şeyi özümsemeye çalışın.

İyi bir sunum tüm duyularımıza hitap etmelidir. Yaptığımız sunumlar görseller, sesler, hisler ve aynı zamanda tat ve koku açısından ne kadar zengin olursa sunumun etkisi de o kadar büyük olacaktır. Misafiriniz pek çok coşkulu kişiyi görecek, şirket ve ürünleri hakkında ilgi çekici şeyler duyacak ve bütün bunlar bir araya gelerek alacağı karar için duygusal bir zemin hazırlanacaktır.

Daha da fazla etki sağlamak için her zaman yanınızda ürün getirin. Yanınızda Kyäni Sunrise hazır olsun. İş sunumu esnasında bu üründen bahsedildiğinde, siz de bu poşeti elinizde sallayabilir ve misafirinize ikram ederek onun ürünü denemesini sağlayabilirsiniz.

Tabi ki yanınızda diğer ürünlerden de bulunmalıdır, ancak bu noktada misafirinizin sadece Kyäni Sunrise ürününü denesin.

Normal şartlarda, her sunum esnasında, mevcut müşteriler ve distribütörlerin sunuma dâhil olduğu bir bölüm bulunmaktadır. Bu süreçte, konuşmacı, Kyäni ürünleri ile ilgili yaşadıkları olumlu bir deneyimi izleyicilerden anlatmamalarını isteyebilir.

Misafirinize bu inanılmaz ürünleri anlattıysanız ve sunum esnasında yaşadığınız deneyimleri gönüllü olarak anlatmak istemezseniz, misafiriniz ne düşünür? Misafiriniz “Bak, bana ürünlerin ne kadar iyi olduğunu anlatıp durdu ama kendisinin yaşanmış bir deneyimi yok” şeklinde düşünebilir.

Edindiğiniz ürün hikâyenizi, katıldığınız bu sunumlardan birinde anlatmamanızın tek kabul edilebilir nedeni sizin işe yeni başlamış ve ürünü henüz denememiş olmanız olabilir. Kyäni Sağlık Üçgenini düzenli olarak almaya başladığınızda ve diğer kişilerle paylaştığınızda, çok kısa süre içinde sizin de paylaşacak ürün hikâyeleriniz ve deneyimleriniz olacaktır.

Bir toplantıda bulunduğunuzu ve paylaşacak bir ürün hikâyenizin olduğunu varsayalım. Konuşmacı gönüllüler aramaya başladığında elinizi kaldırırsınız ve hikâyeniz anlatmak üzere seçilirsiniz. Ya bulunduğunuz yerde ayağa kalkabilir veya sahnenin bulunduğu yere giderek hikâyenizi paylaşabilirsiniz.

Sakın endişe etmeyin, hikâyenizi anlatmak o kadar da zor olmayacak; yapmanız gereken tek şey, gerçekleri paylaşmak. Ürün hikâyesi doğru olmalı, kısa tutulmalı ve coşkulu bir şekilde anlatılmalıdır. Ancak yasal olmayan tıbbi beyanlarda bulunmamak için dikkatli olunmalıdır.

Örnek:

İyi akşamlar, benim adım Levent. 43 yaşındayım ve uzun bir süredir eskiden olduğu kadar enerjik olmadığımı düşünüp duruyordum. Düzenli olarak sporumu yapmama ve yeterli uyku uyumama rağmen yorgundum. Uyku kalitem pek iyi sayılmazdı. Ürünü kullandıktan sadece bir kaç hafta sonra kendimi çok daha iyi hissediyorum. Aylardan beri ilk kez dün gece herhangi bir problem olmadan uyuyabildim! Daha fazla dinlenmiş olarak uyandım ve gün boyunca daha fazla enerjim oldu.

Bu örnekler kısa ve basit; sadece adınızı ve yaşınızı belirtin ve ürünün size sağladığı olumlu etkiden bahsedin.  En fazla 20 saniye civarında konuşmanız gerekmektedir.

20 – 30 kişinin, kullandıkları Kyäni ürünleri ile ilgili kişisel deneyimlerini paylaştıklarında misafirinizin konuşmaları izlemesi ve dinlemesinin onun üzerinde nasıl bir etki yapacağını düşünün! Misafiriniz, “Bu harika, inanılmaz bir ürün; bana para kazandırabilir. Şimdi ne yapmam gerekiyor?” diye düşünecektir.

Eğer sizin kişisel bir deneyiminiz olmadıysa ve müşterilerinizin yaşadıkları deneyimleri biliyorsanız, bu deneyimlerde sizin kendi deneyiminiz kadar güçlü etki yaratır:

Merhaba, Benim adım Levent, üç gün önce Kyäni ürünleri elimize geçti ve inanılmaz bir deneyim yaşadık. Eşim daima diş etleri ile ilgili sorunlar yaşardı. Diş etlerindeki iltihaplanma onun sürekli ağrı çekmesine neden olurdu. Nitro FX ürününü kullanmaya karar verdik ve eşim diş etinin ağrılı kısmın üzerine biraz bu üründen koydu. Ertesi sabah eşime ürünü tekrar kullanmasını hatırlattığımda hemen biraz daha kullanacağını söyledi. Nasıl işe yaradığını bilmiyorum ama bir şeyi çok iyi biliyorum: Kyäni Sağlık Üçgenin sağladığı potansiyelden heyecan duyuyorum.

Misafirinizin kendi Kyäni İşini ne kadar kolaylıkla kurabileceğini gösterebilmek için aynı zamanda Kyäni’nin iş ile ilgili kısmı için de söylemlere gerek vardır.

Her zaman olduğu gibi abartmadan, doğru ve açık şekilde;

Benim adım X, 44 yaşındayım ve mühendisim. Bu benim ilk ticaret kurma deneyimim ve başarıyı elde edip edemeyeceğim konusunda kuşkularım vardı. Üç aydır Kyäni ile birlikteyim, ürünleri hem kendim için aldım hem de diğer kişilerle paylaştım. Aynı zamanda, bazı arkadaşlarımı bu sunumlara davet ettim ve Presentatious üzerinde sunumun otomatik sürümünü kullanarak bağlantıları gönderdim.

Bütün yapmam gereken bu oldu! Bu benim ekibimi neredeyse

55 kişiye çıkmasına yardımcı oldu ve işler böyle gidecek olursa, Kyäni’den part time çalışma ile elde ettiğim gelir, mühendislik işimde full time olarak elde ettiğim kazançtan daha fazla olacak. Bu işe haftada bir kaç saatimi ayırarak yürütebilmekten dolayı çok heyecan duyuyorum. Benim tavsiyem: herkes bu işe daha yakından bakmalı. Teşekkür ederim.

Kısa ve öz, hikâyenizi heyecan içinde anlatın ve sadece gerçeklerden bahsedin. Ne kadar fazla deneyim paylaşılırsa, misafiriniz de doğal olarak o kadar fazla Kyäni ürünleri ile ilgilenecektir ve size kendisi için iş potansiyeline daha yakından bakmak üzere yaklaşımda bulunacaktır. Doğal olarak teriminin anlamı misafirinizin sağlanacak yararları, sizin en az gayreti harcayarak kendisi tarafından görmesi anlamını taşımaktadır. Hiç kimse gerçek olayların gücünden kaçamaz!

Profesyonel bir konuşmacı bu sunumlarda istediğini söyleyebilir ve olabildiğince profesyonel davranabilir. Bazen bu durum misafirinizde şüphe uyandırıcı bir düşünce sürecinin oluşmasına neden olur: “Ne kadar iyi eğitim almış. Bütün bunlara inanıp inanmayacağımı bilemiyorum.”

Ancak, konuşmacı “Bana inanmayın ancak müşterilerimizi ve iş ortaklarımızı bir dinleyin” dedikten sonra onlardan deneyimlerini peşi sıra anlatmalarını istediğinde, sunum çok daha inandırıcı bir hal almaya başlar.

Gördüğünüz gibi, SİZİN iyi ve başarılı bir iş sunumunda aldığınız özel görev yadsınmamalıdır. Ürün ve olayın iş tarafı ilgili deneyimlerinizin sürece dâhil edilmesi gerekir.

İş sunumlarında aktif olan Distribütörler her zaman en başarılı Distribütörler olmuşlardır. Siz de aktif olun, yardım edecek bir şey olup olmadığını sorun ve iş sunumlarının başarılı olması için üzerinize sorumluluk alın.

Sunumlar Distribütörler ve onların başarı hikâyeleri ile can bulur.

 

BAŞARININ KURALLARI

  • Bir iş sunumuna ASLA yalnız gelmemeye çalışın – her zaman bir misafir davet edin. HER ZAMAN Böyle yaparak başarı oranınızı önemli derecede artırabilirsiniz.
  • Eğer yanınızda getirebileceğiniz bir misafiriniz yoksa yine de sunumlara katılın. Çünkü sunumlar gerçekten işin yapıldığı yerlerdir. Belki haftanız, sizin istediğiniz kadar iyi geçmemiş olabilir. Sunuma katılın ve sunumun sağladığı motivasyondan yararlanın. Veya şimdiye kadar geçen en güzel haftanız ise, sunuma katılın ve motivasyonunuzu sunumda paylaşın.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s